گفتگوی ویژه نامه هشتگ «خانه نوجوانان ایران» با اهالی من حجاب را دوست دارم

یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ آبان در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد. جنبش من حجاب را دوست دارم نیز در این نمایشگاه حضور داشت .قبلا گزارشی از حضور جنبش در این نمایشگاه منتشر شد.

نمایشگاه سالانه رسانه های دیجیتال محل گردهم آیی شرکت های فناوری و رسانه های مجازی و وبسایت ها یا صفحات اجتماعی است

خانه نوجوانان ایران هم با همکاری مسئولان نمایشگاه و فرهنگ سرای رسانه ، چهار ویژه نامه با عنوان “هشتگ” در این نمایشگاه منتشر کرد

سومین شماره هشتگ گفتگویی با مسئولین جنبش من حجاب را دوست دارم انجام داده که متن آن را در ادامه میخوانیم »»

برای حال خوب خودمان بجنگیم 

در بین این‌همه غرفه در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، غرفه‌ای کاملاً متفاوت در بین آن‌ها پیدا شد و کاملاً نظر ما را به خود جلب کرد. شاید شما هم در صفحه‌های مجازی به‌خصوص اینستاگرام اسم آن‌ها یا هشتگ معروفشان را دیده باشید. #من_حجاب_را_دوست_دارم.

روبه روی این غرفه از دختران کودک و نوجوان چادری با لبخندی عمیق عکس می‌گرفتند و آن را در صفحه اینستاگرامی شان که به اسم manhejabradostdaram همراه با همان هشتگ معروف پخش میکردند.

با دیدن این صحنه سؤال‌های زیادی در ذهنم شکل گرفت و به سراغ مسئول غرفه رفتم و او نیز با اشتیاق من را پذیرفت.

 

  • از آغاز کارتان بگویید.

یک گروه مردمی بدون اینکه هیچ واسطه خصوصی یا دولتی داشته باشد، توسط خود مردم در اواخر سال ۹۲ و اوایل ۹۳ تشکیل شد و شروع به کار در فضای مجازی کرد. 

و این کار برای گسترش امربه‌معروف و نهی از منکر بود و بیشتر بر روی امربه‌معروف تأکید داشت. ما به این گروهم می‌گوییم «گروه مردمی من حجاب را دوست دارم ».

از این لحاظ که خود ما مردم هستیم و ما مردم این کمپین را راه انداخته‌ایم و هیچ کمکی از هیچ‌کسی نمی‌گیریم و محصولاتی که تولید و توزیع می‌کنیم تماماً خود مردم هزینه آن را تأمین می‌کنند.

 

  • صحبت‌هایش جالب بود و ولی کمی هدفشان برایم نامعلوم ازاین‌رو این سؤال را برایش بازگو کردم. 

هدف این کار گسترش امربه‌معروف است و هدف اصلی این کمپین آن است که برای کسانی که دغدغه مند در حوزه حجاب هستند ولی خجالت می‌کشند یا مشغله زیادی دارند بتوانند در فضای مجازی امر معروف کنند. 

هشتگ من حجاب را دوست دارم کاری کرده است که در تمام فضای مجازی همه‌گیر شود.

 

  • او از فضای مجازی خیلی تعریف کرد و گفت که اصل فراگیر شدن کارشان دقیقاً به خاطر همین فضای مجازی بوده: 

استقبال از این کمپین به این دلیل بود که خیلی از افراد با شنیدن این جمله به این فکر میکنند که این حجابی که ما از آن حر ف میزنیم دقیقاً چیست وکم کم منقلب می‌شود.

اوایل که من حجاب را دوست دارم همه‌گیر شد، به علت فروش محصولات چوبی و فلزی و پیکسل‌های آن بود. 

چادری‌ها و کسانی که حجاب کامل داشتند و حتی برخی از مانتویی‌ها خیلی از آن پیکسل استقبال می‌کردند و حتی به خاطر مسابقه‌هایی که در طول هفته در اینستاگرام برگزار می‌کردیم و جایزه می‌دادیم بیشتر تشویق می‌شدند.

 

خیلی از مادران، آن پیکسل‌ها را به دخترانشان هدیه می‌دادند و خیلی از دختران کوچک عروسک‌های کوچکشان را باحجاب می‌کردند و عکس آنها را برای ما می‌فرستادند. 

جالب است که بدانید « من حجاب را دوست دارم » در تمام دنیا فراگیر است. حتی وقتی کسی از خارج از کشور هم که مسلمان میشود .

وقتی دراینستاگرام کلمه حجاب را جستجو میکند و صفحه اینستاگرام من حجاب را دوست دارم ظاهر می‌شود و کنجکاو می‌شوند که صفحه را دنبال کنند و از محتویات آن مطلع شوند. 

حتی کشورهای آسیای دور مثل اندونزی و کشورهای چشم‌بادامی هم صفحه مجازی ما را دنبال می‌کنند.

 

  • غیر از پخش پیکسل و فروش محصول چه فعالیت‌های دیگری دارید؟

من حجاب را دوست دارم، در دو حوزه میدانی و مجازی عملم یک‌اند؛ میدانی که همین فروش محصولات است که در انواع نمایشگاه‌ها خصوصاً نمایشگاه عفاف و حجاب حضور فعال داریم

و دوستانی که توانایی حضور و قدرت کلام و روابط عمومی بالا دارند و در این حوزه دغدغه مند هستند را جذب وتوضیحات کامل را ارائه میدهند.

حتی افزایش جمعیت هم باعث ایجاد انگیزه برای توضیح فلسفه حجاب به افراد بیشتر و همچنین گسترده‌تر شدن این کمپین می‌شود.

 

  • قطعاً در فضای مجازی دودسته واکنش دارید؛ یکی افرادی که استقبال و حمایت می‌کنند و دیگری افرادی که چندان علاقه‌ای به این مجموعه ندارند؛ چه واکنش‌های بدی از مخاطبان دریافت کردید؟ 

اوایل کمپین خیلی‌ها اعتراض داشتند که به قول خودشان این بقچه را چرا بر سر بچه می‌کنید؟! اجازه دهید که بچه‌ها خود انتخاب کنند! 

این افراد بااینکه به بلوغ عقلی و فکری می‌رسند ولی چه‌بسا بهتر است برای آن‌ها بستر خوبی فراهم کنیم تاکمی مطلع از عقاید درست شوند، بسیاری از خانواده‌ها هم هستند که هیچ‌گونه دغدغه مندی اسلامی و مذهبی ندارند ولی فرزندشان به نحوی وارد این جریانات می‌شوند که فکرش راهم نمی‌کنند، و چه بستری بهتر از حجاب برای وارد شدن بچه‌ها به دین اسلام!

 

البته ما نمی‌گوییم که حتماً حجاب باید کامل باشد، گاهی وقت‌ها اگر خانمی با یک پوشش کاملی از حجاب ظاهر شود با توجه به زمان‌های که ما در آن قرار داریم حرف کاملی از حجاب را میزند.

بعضی از افراد هم مانند خود من حجاب چادر، انتخاب خودشان بوده است،گرچه خانواده هم در این انتخاب مؤثر بودند ولی هیچ فشاری مبنی بر اجبار چادر وجود نداشت.

 

  • به نظر شما چه چیزی برای جلب نوجوانان به حجاب لازم است؟

با توجه به تجربه‌ام میگویم که کودکان و نوجوانان به شدت به تشویق علاقه‌مندند! بزرگ‌ترین و درست‌ترین راه را می‌توانیم تشویق بگوییم درحالی‌که هیچ زوری در کار نباشد.

حتی ممکن است یک دختر ۹ساله به‌قدری از سوی خانواده اجبار شنیده باشد و باعث شود که چند سال دیگر از چادر زده شود.

اگر این بستر فراهم شود که خود دختر حجاب را انتخاب کند و مادر باکمی تشویق و سخنان انگیزشی او را به سمت حجاب برتر هدایت کند خیلی درست‌تر است.

من دخترانی را دیده‌ام که مادرشان مانتویی و خود  دختر چادری است و وقتی‌که علت را جویا شدم گفتند که خودش خواسته و دوست دارد و یا دوستانی داشته که از آن‌ها تأثیر گرفته است.

 

  • حرف آخر:

اگر در رابطه باحجاب بخواهم صحبت کنم میگویم که یک خانم و آقای نوجوان که در اوج حس نوجوانی خود قرار دارد مبارزه نکند و تنها سعی کند برای حال خوب خودش بجنگد

متن مصاحبه به قلم میترا باباعلی 

 

برای دانلود سومین شماره هشتگ در قالب فایل PDF اینجا کلیک کنید

با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دوستان خود ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *